BRIO

Kdysi ... žil ve Švédsku chlapec jménem Ivar Bengtsson. Narodil se v roce 1860 a žil se svou rodinou na jihu Švédska. Jeho otec zemřel, když bylo Ivarovi pouhých 10 let. Jeho matka se brzy znovu vdala. Ivarův nevlastní otec však chtěl, aby malý chlapec již pomáhal živit rodinu.

A tak začal Ivar pracovat jako operátor zemědělského vozu. Byla to tvrdá práce. Ivarův sen byl, stát tesařem. Každý měsíc odevzdal rodině téměř celou svoji mzdu, ale něco málo peněz se mu podařilo přesto našetřit, aby mohl změnit svůj sen v realitu. V březnu 1878 přijel navštívit Ivara jeho přítel, Olof Persson. Olof v Dánsku vyráběl a prodával koše z dřevěných štěpků, ale v té době neměl k dispozici dostatek finančních prostředků na cestu do Dánska, kde by mohl koše výhodně prodat . Olof slíbil, že dá Ivarovi polovinu zisku, pokud investuje 77švédských korun, které několik let šetřil a pomůže mu koše prodat. Ivar souhlasil. Oba šli do 125 km vzdáleného města Malmö s koši na dřevěném vozíku, kde se nalodili na loď do Dánska. Cesta trvala tři dny. Chlapci však nakonec prodali dva tisíce košů za dva měsíce a vydělali každý po sto korunách. V roce 1884 se stal Ivar majitelem malé dílny na výrobu košů. Poté však začal rozšiřovat svůj sortiment i o jiné výrobky vyrobených z této oblasti. V roce 1890 Ivar Bengtsson publikoval svůj první katalog a začal prodávat více a více zboží. Jeho manželka SISSA dala významný podnět k vylepšení a zpevnění košů a jejich rukojetí. Koše pak vydrželi mnohem déle. Od té doby se BRIO zaměřilo na prodej pouze kvalitních výrobků. V roce 1902 se Ivar se svou rodinou přestěhoval do Osby. Byl to opět nápad jeho manželky. Uvědomila si, že Ivar bude takto blíže svým zákazníkům díky železnici, která tehdy v obci Osby vedla.

Ivar postupně firmu rozšiřoval a v roce 1907 měl v sortimentu již 170 položek. V té době začal prodávat hračky. Nejoblíbenější hračkou byl „Göinge“ kůň. Přestože v oblasti kolem Osby žilo mnoho bohatých lidí, v ostatních okresech byla chudobě. V letech 1840-1930 více než milion Švédů emigrovalo a to především do Severní Ameriky. Nejstarší synové Ivara, Viktor a Anton chtěli Švédsko rovněž opustit. Jedinou možností, jak udržet syny ve Švédsku, bylo přenechat jim vedení firmy. V roce 1908 Ivar a SISSA oficiálně převedli vedení společnosti do rukou svých tří synů: Victora, Antona a Emila. V následujícím roce si zaregistroval novou společnost jako Bröderna Ivarsson Osby. Společnost se pod vedením synů začala výrazně vyvíjet. V roce 1909 již katalog BRIO obsahoval 999 produktů. Od roku 1912 vzrostl na 2700. V té době mělo BRIO 10 stálých zaměstnanců. I když hračky byly trvalým sortimentem kolekce BRIO, společnost prodávala nejrůznější výrobky ze skla a keramiky a textilu. V roce 1920 zařadilo BRIO do svého programu kočárky dovezené z Německa. V roce 1935 si je již začali vyrábět sami. Bratři Viktor, Anton a Emil nadále řídili společnost BRIO. Antonův syn Lennart byl pak v letech 1952 a 1978 ve firmě generálním ředitelem. To on posunul tuto společnost na mezinárodní úroveň. Ivarsonovi vnuci, synové Lennarta - Dag a Bengt Ivarsson byly hlavními majitely BRIO až 3. čtvrtletí 2004, kdy byla společnost převedena do vlastnictví Proventus AB.